Vítejte na stránkách obce Lipovec a Licoměřice


Diskuze

Datum: 04.12.2011

Vložil: T. Novotný

Titulek: Pátrání po bratrovi mého pradědy

Dobrý den, na pomníku obětí tragédie z roku 1944 by mělo být uvedeno i jméno bratra mého pradědy. Zřejmě by to měl být Fr. Novotný. Podle ústního zdroje měl být údajně nějakým obecním činovníkem (snad starostou?) některé z obcí Licoměřice-Lipovec v tom roce 1944 nebo někdy předtím a údajně měl být umlácen přímo v obci pažbami pušek těch německých zrůd. Nevím, jestli by to bylo možné nějak dohledat? Existuje nějaká obecní kronika?

Můj praděda, italský legionář a prvorepublikový četník, který bydlel jinde, tuším ve Starém Dvoře, byl v ten osudný den na návštěvě u svého bratra, o kterém píšu výš. Údajně jel s kárkou pro dřevo do lesa, kde ho sebrali příslušníci SS. Neměl u sebe doklady, ale uměl německy a vysvětlil jim, že je ze Starého Dvora. Esesáci ho údajně naložili do černého auta a zavezli ho domů, kde jim musel ukázat doklady a potom, co si ověřili, že nebydlí v Licoměřicích-Lipovci, ho nechali žít.

Potom jsem ještě slyšel o někom z Licoměřic-Lipovce, že přežil v koncentračním táboře do konce války, vrátil se vyhublý domů, kde mu členové jeho rodiny dali v dobré víře najíst a on zemřel na přejedení nebo tak něco. Už bohužel nezjistím, o koho šlo.


Zpět na diskuzi