Vítejte na stránkách obce Lipovec a Licoměřice


Diskuze

Datum: 30.11.2011

Vložil: Milan Kubelka

Titulek: Doplnění informací k historii neštěstí obcí v roce 1944

Ahoj Petře,
dovol, abych doplnil, anebo napsal historku, která měla hodně dočinění z obklíčením obcí Lipovec a Licoměřice.
Podle vyprávění byl podmět k akci čin mladické nerozvážnosti party kluků, kteří chtěli ukázat, jací jsou hrdinové.
V tu dobu si pronajímal v nedaleké obci Nový Dvůr v domě č.p.82 (dnes obývaný mourodinou Kubelků) místnost jakýsi zástupce Kolínského gestapa Kurt Mayer. Tento dům ( místními nazýván také jako ,,Lovecký zámeček")sloužil Kurtu Mayerovi k odpočinku, pořádání večírků a místu, odkud pořádal lovecké hony na honitbě zabrané panu Welzovi ( který byl zatčen po diskuzi v Čáslavském hotelu Bílí kůň, kde pochybovačnými slovy podceňoval východní frontu).
Jednoho dne se mladíci rozhodli mu to tam vykrást a podle jiných skazek ho chtěli zabít, ale on tam zrovna nebyl. Jeho místnost mu zničili, ukradli co našli včetně pušky a v místnosti se mu vykálely.
On věděl o partyzánech, ale nechával to být do této doby, kdy se stala tato příhoda. Pak následovalo vyšetřování, kde se zjistilo, že to byli občané vaší obce, kteří byli spojováni s partyzánskou skupinou. Posléze se stala ta bolestivá událost, která poznamenala rodiny obcí Lipovec a Licoměřice, ale také obce Hošťálovice, kde se v té době vydal jeden občan k vám za švecem. Německá hlídka ho vpustila do obklíčené obce, ale zpátky už bohužel ne. Jediným štěstím bylo, že se tomu stalo těsně před koncem války, protože měla nastat fáze vyhlazení obcí a jejich následné srovnání se zemí.
Dnes bychom zde ani nebyli.
Tyto informace jsem obdržel od místního rodáka pana Hlušičky, který bohužel již zemřel.
Měj se. Milan SDH Nový Dvůr


Zpět na diskuzi